vývoz odpadov

ZMO Záhorie

Výstava "Uchovávanie starožitností"

23. 09. - 25. 09. 2017

September je pre nás známy ako mesiac, kedy sú v Jablonici hody. Je to sviatok, kedy sa zíde rodina a priatelia, aby spoločne prežili hodové dni. I napriek tomu, že tohtoročné hody boli upršané, deti si  užili kolotoče, ktorých bolo veľa.

Naša ZO Jednoty dôchodcov pripravila v dňoch 23.-25.9.2017 výstavu na tému Uchovávanie starožitností, ktorá sa uskutočnila v Klube dôchodcov. V dnešnej modernej dobe elektrotechniky je veľkou vzácnosťou stretnúť sa s predmetmi, ktoré naši predkovia  používali v ich každodennom živote. Je potešujúce, že   naši seniori majú kladný vzťah k veciam, ktoré nám zanechali naši predkovia- starí rodičia, rodičia. Viem, že pre niektorých ľudí sú to „staré haraburdy“, ale pre iných vzácne predmety, ktoré sa dedia a tak ich vo svojich príbytkoch uchovávajú z generácie na generáciu. A myslím si, že je to veľmi dobre. Z donesených zaujímavých starožitných predmetov rôzneho zamerania sme uskutočnili výstavu, ktorá si našla svojich obdivovateľov. Nechýbala komora plná zásob na zimu, kuchyňa, izba, kolíska, pracovné náradie, sedliacky dvor, kolovraty, starodávna pračka, váhy a iné úžitkové predmety.

Výstavu otvorila a veľmi pútavo porozprávala o všetkých vystavených predmetoch predsedníčka Jednoty dôchodcov pani Kvetka Otépková. Bola hlavnou iniciátorkou pri organizovaní výstavy a patrí jej naše poďakovanie. Na otvorení výstavy sa zúčastnil aj starosta obce Ing. Silvester Nestarec, ktorý zhodnotil našu aktivitu a poďakoval všetkým, ktorí prispeli a zúčastnili sa tejto krásnej výstavy. Podotkol, že verí, že v tomto trende budeme pokračovať. Že sa výstava páčila návštevníkom svedčí aj kniha návštev a  pochvalné slová v nej. „ Ďakujeme za zaujímavú výstavu. Vážme si minulosť a život našich predkov“. „Históriu si treba vážiť“. „Ďakujeme za krásnu ukážku a prednášku“. Našu výstavu navštívila aj najmladšia generácia – deti z MŠ a žiaci zo ZŠ.

Na výstavu nám predmety zapožičalo 16 vystavovateľov. Zaujímavosťou boli aj knihy pochádzajúce z roku 1830 a neskôr.

Ďakujeme všetkým, ktorí boli ochotní poskytnúť tieto vzácne starožitnosti, ako    aj všetkým, ktorí pomáhali túto výstavu pripraviť. Už teraz sa tešíme na budúci rok, kedy sa pokúsime opäť niečo pekné pripraviť pre našich občanov.

Anna Dingová

Foto bude doplnené