Jablonica - Zjednodušená verzia stránok

Podujatia - Májové tradície v obci

Májové tradície v obci

stavanie mája a majáles

Veľmi peknú tradíciu – stavanie mája, ktorá sa žiaľ pomaly v mnohých krajinách stredovýchodnej Európy pomaly vytráca, sme opäť zažili 30. apríla. Síce v obci, tak ako aj inde, už mládenci nestávajú máje pred oknom svojej vytúženej, ale stále sa udržiava tradícia stavania centrálneho mája. U nás je táto tradícia spestrená o to, že máj stavia Dobrovoľný hasičský zbor a ručne, bez pomoci žeriavu či ťažkej techniky. I preto sa podujatie stále teší peknému počtu návštevníkov.

No a čo by to bolo za stavanie mája bez poriadneho majálesu. Majáles podľa folklórnych tradícií otváral letnú sezónu zábav a spoločenských podujatí pod holým nebom, a tak je tomu v Jablonici dodnes. Skvelú náladu v publiku, ale aj na tanečnom parkete vytvorila skupina Senzi Senzus. I keď z pôvodnej, dnes už legendárnej zostavy ostal v skupine len Pavel Peschl, tak pánom to stále dobre hrá a vedia zabaviť poslucháčov.

Prajeme si, aby nám dobrá nálada vydržala minimálne celý máj i do ďalších podujatí.

Dátum vloženia: 10. 5. 2023 10:35
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 5. 2023 10:46