Jablonica - Zjednodušená verzia stránok

Podujatia - Slávnostné otvorenie hasičskej zbrojnice

Slávnostné otvorenie hasičskej zbrojnice

DHZ Jablonica

Deň, 23. september 2023 bol pre nás dobrovoľných hasičov výnimočný a slávnostný, kedy sme uviedli do života zrekonštruovanú Hasičskú zbrojnicu.

Dobrovoľným hasičom v minulosti, ale aj v dnešnej dobe pripadá neľahká úloha – chrániť životy a majetok našich spoluobčanov. Heslo hasičov: „Bohu na slávu a blížnemu na pomoc“ má veľký význam a riadia sa ním hasiči na celom Slovensku. Z histórie poznáme, že veľké hodnoty vytvorené ľudskou prácou boli neraz požiarmi, či inými živlami zničené. Bolo treba hľadať prostriedky a spôsob, ako tieto hodnoty chrániť. No a preto už v dávnej minulosti sa ľudia združovali a zakladali Dobrovoľné hasičské zbory.

Náš dobrovoľný hasičský zbor bol založený 26. septembra 1889 a v tomto roku oslavuje už 134 rokov svojho trvania a v obci má nezastupiteľné miesto. Počas tejto doby sa veľa vecí zmenilo, vystriedalo sa veľa obetavých hasičov. Vďaka patrí všetkým, ktorí plnili aj naďalej plnia poslanie pomáhať a chrániť. Naša obec mala najskôr jednoduchú stavbu HZ, neskôr väčšiu, postavenú v akcii Z, ktorá bola tiež z časti zrekonštruovaná. No nezodpovedala už dnešným podmienkam a vlastne aj hasičskej technike a vybavenosti, ktorou náš zbor disponuje. S pribúdajúcimi hasičskými vozidlami sme mali malé priestory na garážovanie, preto sme ich mali umiestnené na rôznych miestach. Podaný návrh  na rekonštrukciu HZ Obecné zastupiteľstvo v Jablonici odsúhlasilo a výsledkom je naša nová HZ. Rozlohou a priestorom je oveľa väčšia a tak výstroj a výzbroj našli svoje nové priestory, hasičské vozidlá sú garážované na jednom mieste. Po kolaudácii HZ sa postupne všetko nasťahovalo, doplnilo potrebným nábytkom, HZ sa začala dobudovávať umiestnením novovytvorených účelových zariadení pre hasičskú techniku a zásahovú jednotku, pre školiacu činnosť a prácu s mládežou. K tomu všetkému bola potrebná každá pracovitá ruka, množstvo brigádnických hodín, na ktorej sa podieľali naši hasiči. Vždy tu boli a sú obetaví členovia, ktorí túto dobrovoľnú činnosť vykonávajú vo svojom voľnom čase, za podpory a porozumenia vo svojich rodinách. A tak veľa našich hasičov sa zhostilo prác aj pri zariaďovaní HZ. Všetkým, ktorí sa na prácach podieľali patrí naše veľké poďakovanie.

Po príhovoroch hostí: starostu obce Jablonice Ing. Silvestra Nestarca, starostu obce Osuské Ing. Antona Fialu, predsedníčky ÚzO DPO Senica Marty Hurbanisovej a predsedu DHZ Jablonica Ing. Lukáša Chovanca bola prestrihnutá páska. Dôstojný pán farár Peter Kizek požehnal budovu HZ. Po slávnostnom prípitku veliteľ DHZ poďakoval našim sponzorom a prispievateľom a bola ocenená ich spolupráca.

Starosta obce Ing. Silvester Nestarec si prevzal striebornú  medailu Za spoluprácu, ktorú mu udelila Krajská organizácia DPO Trnava a odovzdala ju pani Marta Hurbanisová, a prevzal si aj Ďakovnú plaketu. Ďakovnú plaketu si prevzal starosta obce Osuské Ing. Anton Fiala, za HaZZ Senica zástupca Ľubomír Žák a za PD Záhorie Jablonica predseda Mgr. Vladimír Blaho.

Pri tejto príležitosti boli ocenení aj naši hasiči, ktorí sa najviac zaslúžili na prácach HZ. Veliteľ DHZ Jablonica Peter Vrábel ku dňu 23. 9. 2023 povýšil pri príležitosti odovzdania zrekonštruovanej HZ členov DHZ. Výbor ÚzO DPO Senica schválil v zmysle štatútu o udeľovaní vyznamenaní a čestných titulov v DPO SR pre členov a funkcionárov DHZ Jablonica medaile, ktoré im boli odovzdané pri povyšovaní. Do hodnosti vrchný hasič bol povýšený Dominik Kubisa a prevzal si medailu Za príkladnú prácu. Do hodnosti rotník boli povýšení Filip Ladányi, Dominik Franek, Daniel Krutý a prevzali si medailu Za príkladnú prácu. Do hodnosti nadrotník bol povýšený Zdenko Kubisa a prevzal si medailu Za príkladnú prácu. Do hodnosti ml. zbormajster bol povýšený Tomáš Kubisa a prevzal si medailu Za príkladnú prácu. Do hodnosti ml. technik boli povýšení Peter Žák a Branislav Máčalka a prevzali si bronzovú medailu Sv. Floriána. Bronzovú medailu Sv. Floriána si prevzal aj Stanislav Žák ml. Do hodnosti technik boli povýšení Ing. Katarína Vrábelová, Ing. Lukáš Chovanec a prevzali si medailu Za príkladnú prácu. Do hodnosti technik bol povýšený aj Peter Vrábel a prevzal si medailu Za zásluhy.

Všetci hostia, ktorí sa prihovorili hasičom, vyzdvihli dobrú spoluprácu. Ocenili spoľahlivosť a ochotu vždy v každej situácii pomôcť a urýchlene konať. My, dobrovoľní hasiči sme ocenili ich slová, že rekonštrukcia HZ bola potrebná a bude slúžiť účelu, na ktorý bola zriadená. Ďakujeme starostovi obce Ing. Silvestrovi Nestarcovi, OZ Jablonica za kladný prístup k rekonštrukcii HZ. Sme radi, že aj naši občania mali záujem a prišli sa pozrieť. Mnohí z nich sa pochvalne vyjadrili nielen k práci hasičov, ale aj k vybavenosti HZ. Požehnanie budovy a náš patrón hasičov Svätý Florián bude iste držať ochrannú ruku nad Hasičskou zbrojnicou v Jablonici.

Anna Dingová, DHZ

Dátum vloženia: 4. 10. 2023 15:33