"Deti odmenené potleskom a slzami"

20. ročník stretnutia krojovaných skupín

Slniečko akoby vedelo, že v sobotu 25. mája má svietiť a ohriať v Jablonici rozkvitnutú záhradu krojov. Na tento deň sa určite najviac tešili naše deti oblečené vo sviatočných jablonických krojoch. Pri pohľade na sprievod krojovaných skupín senického okresu to bola naozaj dúha pestrých farieb. Do sprievodu sa zapojili aj deti - dievčatá a chlapci ukázali našu krásu, ukázali históriu. Tešili sa na vyškrobené a vyžehlené kroje. Ženy, muži a deti z obcí, ktorí boli oblečení v tých najkrajších "svojich" krojoch prišli ukázať svoje umenie, svoj program, prišli zatancovať, zaspievať. A kde je pieseň - tam je radosť. A čo môže byť krajšie, ako radosť detí vyjadrená piesňami. A tak aj naše jablonické deti sa po prvýkrát predstavili so svojim vystúpením. Dievčatá: Magdalénka, Simonka, Saška, Larka, Esterka, Viktorka, Lucinka, Karolínka, Sofinka a Viktorka za doprovodu harmoniky pána Lukáča zaspievali pásmo ľudových piesní. A odmenou im bol veľký potlesk obecenstva a naše slzy v očiach, slzy mám a starých rodičov. Boli to slzy radosti a dojatia,boli to spomienky na detstvo. Bola to aj radosť, že možno aj v našej obci rastú "pokračovatelia" folklóru a ľudových tradícií. Dievčatká zvládli ste to naozaj na výbornú, ukázali ste, že ste speváčky a v krojoch ste boli krásne ako kvetinky v záhrade.

Ďakujem Vám a verím, že snáď... budeme pokračovať.

Anna Kováčová

foto:Jozef Krutý st.