Plody jablonických záhrad, lesov a lúk

výstava s prednáškou

Jablonická sála domu kultúry  sa cez víkendové dni 6.-8.októbra 2018 premenila na výstavnú sieň.  ZO Slovenského zväzu záhradkárov, Obec Jablonica, Poľovnícke združenie a miestni včelári  pripravili výstavu Plody jablonických záhrad, lesov a lúk.

Veľmi teplé počasie s malým množstvom dažďa predpovedalo slabú úrodu, no vďaka našim usilovným záhradkárom  bolo čo vystavovať. Sme radi, že veľa našich občanov práca v záhrade baví a dokážu vypestovať zdravú a chutnú zeleninu a ovocie. Vystavené jablká a hrušky, čerstvá zelenina, množstvo liečivých bylín, pestrofarebných kvetov, tekvíc, rôznych včelích produktov,  voňajúce medovníčky a ihličie lesa svojou krásou a vôňou lahodili oku. Okrem bežných včelích produktov bol vystavený med z liečivej rastliny Pestrec mariánsky, ktorý začali pestovať poľnohospodári.

Svojimi výpestkami výstavu obohatilo 35 vystavovateľov ovocia a 23 zeleniny, čo tvorilo 240 vzoriek. A tak naše skúsené aranžérky pani Elena Šaškovičová a Anna Dingová mali čo aranžovať.

Z krásne vyfarbených a voňajúcich jabĺk a hrušiek odborná porota vybrala najkrajšie jablko odrody Gloster pestovateľa Ing. Jozefa Holdoša, najkrajšiu hrušku odrody Lucasová pestovateľky pani Anny Galierikovej a víťaznú kolekciu pani Anny Brezovskej. Víťazi si prevzali ocenenie. Z veľkého množstva bolo naozaj ťažko vybrať najkrajšie, lebo všetci si zaslúžili ocenenie a tak všetky vystavené kolekcie boli odmenené diplomom a vecnými cenami.

Neodmysliteľnou súčasťou našej výstavy boli nádherné bonsaje Ing. Viliama Kováča, ktoré vkusne dopĺňala zbierka suiseki Mgr. Aurélie Kováčovej.

Ceníme si aj každoročnú účasť  súkromného pestovateľa zeleniny a ovocia pána Štefana Slávika, ktorý našu výstavu obohacuje.

Tradičná výstava našich záhradkárov bola v tomto roku obohatená o vzácne trofeje našich poľovníkov a množstvo včelích produktov miestnych včelárov.

Vážime si aj pravidelnú účasť našich najmladších z MŠ a ZŠ. Tekvice, ktoré deti premenili na rozprávkové a iné bytosti, ako aj mnoho výkresov z jesenných listov a prírodného materiálu oživili  výstavu. Tento rok sa s ukážkou tekvíc našej  výstavy zúčastnili aj žiaci II. ZŠ Senica, Školský klub 5.oddelenie .

Plantex s.r.o. Veselé pri Piešťanoch nám poskytol vzorku jabĺk, ktoré si môžu naši občania objednať na zimné uskladnenie.

V sobotu 6.októbra sa našej výstavy zúčastnil  prof. Ivan Hričovský a JUDr. Juraj Korček. Odborná prednáška prof. Hričovského zameraná na jesennú výsadbu ovocných stromov a okrasných drevín prítomných zaujala. Pán profesor odpovedal aj na otázky. Aj touto cestou ďakujeme našim vzácnym hosťom, ktorí sa našej výstavy zúčastnili.

V nedeľu 7.októbra sa konala ďakovná svätá omša, na ktorej bola požehnaná úroda, med a poľovnícka trofej srnca. Úrodu do kostola priniesli v krásnych jablonických krojoch a poľovníckych uniformách.

Všetkým, ktorí si našli čas a priniesli plody svojich záhrad na výstavu patrí naše veľké poďakovanie. Vďaka patrí aj Poľovníckemu združeniu a miestnym včelárom, ktorí sa výstavy zúčastnili a prezentovali svoju činnosť. Ďakujeme aj našej najmladšej generácii detí MŠ a žiakov ZŠ, že obohacujú výstavu nielen svojou tvorivosťou, ale aj účasťou, aby si pozreli čo naši záhradkári vypestovali. Výstavu si nielen pozreli, ochutnali jablká, hrušky a hrozno, ktoré sme im veľmi chutili.

Tohtoročná výstava ponúkla možnosť obdivovať krásu našich záhrad, lesov a lúk. Organizátori ďakujú všetkým návštevníkom za ich účasť i vyslovené slová pochvaly a uznania.

Výbor ZO SZZ Jablonica

Dátum vloženia: 11. 10. 2018 8:53